Altered Images – počátkem 80. let skotská new wave/post-punková kapela v čele se zpěvačkou Clare Grogan – s ní se řadila na tradiční popovou hudbu. Mezi lety 1981 – 1983 měla v Británii šest singlových hitů mezi TOP 40 a v TOP 30 tři alba. Mezi jejich hity patřily „Happy Birthday“ (Všechno nejlepší), „I Could Be Happy“ (Mohla bych být šťastná), „See Those Eyes“ (Pohlédni do těch očí) a „Don’t Talk To Me About Love“ (Nepovídej mi o lásce)

HISTORIE
Ranná kariéra

Bývalí spolužáci se společným zájmem o britskou post-punkovou scénu a také byli Clare Grogan (zpěv), Gerard „Caesar“ McInulty (kytara), Michael „Tich“ Anderson (bicí) + Johnny McElhone členy oficiálního fanklubu Siouxsie and the Banshees. Když se dozvěděli, že Banshees budou hrát ve Skotsku, poslali demo nahrávku Billymu Chainsawowi, který řídil oficiální fanklub Siouxsie s poznámkou: „Můžeme je podpořit na turné?“. Skupina Banshees kapelu podpořila pro jejich britské turné Kaleidoscope v roce 1980. Název Altered Images odkazoval na designový rukáv singlu „Promises“ skupiny Buzzcocks a byl inspirován neustálými zásahy do původních návrhů rukávů zpěváka Buzzcocks, Peta Shelleyho.

Poté, co byli prosazováni DJem BBC Rádia 1 Johnem Peelem, pro kterého nahráli rozhlasovou relaci v říjnu 1980, získali si tak dostatečnou pozornost, aby jim byla nabídnuta nahrávací smlouva s Epic Records, ale hlavní proud úspěchu nebyl okamžitý; jejich debutový singl „Dead Pop Stars“ (Mrtvé popové hvězdy) dosáhl pouze čísla 67 britského žebříčku jednotlivců, zatímco jeho nástupce „A Day’s Wait“ (Dny počkají) se zastavil mimo TOP 100. „Dead Pop Stars“ singl byl v té době obzvláště kontroverzní, zpívaný z pohledu „již existující“ ikony s ironií, ale špatně načasovaný ve svém vydání krátce po smrti Johna Lennona, přestože píseň byla napsána a uvedena před jeho smrtí. Taneční remix s různými texty byl nahrán a vydán jako singl z roku 1982 pod názvem „Disco Pop Stars“. (Oba chyběli ve vydání studiového alba, ale dostali se do pozdějších antologií). Po těchto singlech a jejích dvou relacích pro Johna Peela se rozhodl Caesar odejít a založit The Wake

Úspěchy žebříčků

S dalším kytaristou Jimem McKinvenem (dříve Berlin Blondes) nahráli své debutové album Happy Birthday (1981), které z velké části produkoval Steven Severin ze Siouxsie and the Banshees. Kapela také krátce spolupracovala s producentem Martinem Rushentem na titulní skladbě, která se stala třetím singlem kapely a jejich největším hitem. Píseň dosáhla čísla 2 ve Velké Británii (po dobu tří týdnů) v roce 1981, a katapultovala kapelu ke slávě. Rychle se prosadili jako jedni z aktérů new wave (nové vlny) a následně byli v anketě čtenářů Smash Hits 1981 zvolení „Nejlepší novou kapelou“ NME Awards a „Nejslibnější noví aktéři“ téhož roku v téže anketě.

Po úspěšném headliningovém turné si kapela ponechala Rushenta jako jejich producenta a v květnu 1982 vydala své druhé album Pinky Blue (Růžová modrá). Dosáhlo vrcholu britského žebříčku TOP 20 a poskytlo TOP 40 další tři singlové hity – „I Could Be Happy“ (Mohla bych být šťastná), „See Those Eyes“ (Pohlédni do těch očí), a titulní skladbu ale britský tisk vnímal jako zklamání. „I Could Be Happy“ bylo jediným vpádem skupiny do amerických hitparád, přičemž singl vrcholil u čísla 45 žebříčku Billboard Dance.

Později téhož roku poté, co McKinvena a Andersona nahradil multiinstrumentalista Steve Lironi (dříve Restricted Code) začala skupina pracovat na svém třetím albu s producentem Mikem Chapmanem. Spolupráce jim poskytla další hit v TOP 10 – „Don’t Talk To Me About Love“ (Nepovídej mi o lásce), vydaný na jaře 1983 a následující album Bite vyšlo v červnu. Polovinu alba produkoval Chapman a polovinu Tony Visconti. Ačkoli se dostalo do TOP 20 UK Albums žebříčku – alb se prodalo méně než tomu bylo s posledními dvěma alby, které kapela nabídla – obě získali stříbrnou desku. Než se později toho roku rozešli, Altered Images se ve čtvrtek 11. srpna 1983 vydali na další koncertní turné, které zahrnovalo americký debut kapely u Zlatého medvěda v Huntington Beach v Kalifornii

Rozchod

Po rozpadu kapely se Groganová pokusila o sólovou kariéru, v roce 1987 podepsala smlouvu s London Records a vydala singl „Love Bomb“ (Bomba lásky). Groganová byla taky zařazena na kompilační album London Records s názvem Giant, což přispělo ke skladbě „Reason Is The Slave“. Poté, co skladba „Love Bomb“ selhala, byly plány na další singl s názvem „Strawberry“ (Jahoda) a album Trash Mad odloženy společností London Records.

Groganová se také stala filmovou a televizní herečkou. Před získáním slávy s Altered Images se objevila ve filmu „Gregory’s Girl“ (Gregoryho dívka) z roku 1981. Poté se objevila v Red Dwarf (u nás Červený Trpaslík), kde vznikla role Kristíny Kochanské, EastEnders, Father Ted (Táta Ted) a Skins. V posledních letech se také stala moderátorkou britské televize a spisovatelkou dětské literatury. Groganová znovu vystoupila v roce 2012 pod názvem Altered Images v Butlins Holiday Resortu v Minehead 11. května a na The Assembly v Leamington Spa 12. května 2012. Také v roce 2012 Groganová sestavila nově ženskou verzi Altered Images a vystoupila na festivalu Rebellion. Znovu stála v čele s Altered Images v 5. epizodě páté série (prosinec 2019) pořadu The Quay Sessions na BBC ve Skotsku.

Lironi vytvořil Flesh poté, co se Altered Images rozpustili. Groganová a Steven Lironi (kteří se nakonec vzali) založili Universal Love School v polovině 80. let, vystupovali společně, ale nikdy nevydali žádné nahrávky. Johnny McElhone pokračoval hrát s Hipsway a eventuálně Texas, zatímco McKinven se stal součástí v 90. letech skupiny One Dove s Dot Allison. Groganová zpívala živě pod názvem Altered Images v roce 2002 na turné Here and Now, kde oživila populární kapely své doby po boku The Human League, ABC a T’Pau, a opět i na několika samostatných koncertech v roce 2004.

Roku 2021 Groganová duetovala se Sharleen Spiteriovou na skladbě „Look What You Done“ (Podívej, co jsi provedl) z Hi, desátého alba vydané kapelou Johnnyho McElhona Texas

S pomocí: Wikipedia
Přeložila: ClareGroganCZ