BIOGRAFIE

Clare Patricia Grogan (narozena 17, března 1962), známá profesionálně jako Clare Grogan nebo jako C. P. Grogan, je skotská zpěvačka a herečka. Nejlépe známou coby hlavní zpěvačka 80. let new wave/post-punkové hudební skupiny Altered Images a pro ztvárnění vedlejších rolí – v roce 1981 ve filmu „Gregory’s Girl“ (Gregoryho dívka) a v roce 1988 ve sci-fi sitcomu Red Dwarf (Červený trpaslík), kde ztvárnila první inkarnaci Kristínu Kochanskou

ČASNÝ ŽIVOT

Narodila se v Glasgow, kde ona a její sestry navštěvovaly klášterní školu Notre Dame.

Ve věku 17. let, kdy tancovala na Glasgow vysoké škole technologické, přihlížela vypuknutí souboje mezi několika patrony. Při útěku byla jejím směrem vhozena rozbitá láhev a poranění zanechalo na její levé straně obličeje výraznou jizvu. Groganová tvrdí, že pro její rodiče je stále těžké o incidentu číst. Začala natáčet „Gregory’s Girl“ pouhé tři měsíce po incidentu.

HERECKÁ KARIÉRA

Původní členka skotského mládežnického divadla byla původně povinna vystupovat jako ‚C. P. Grogan,‘ jelikož už byla členkou Equity jménem Claire Grogan (druhá Claire Grogan se stala fotografkou). Později upustila od svého křestního jména.

Když pracovala jako servírka v restauraci Spaghetti Factory v Glasgow, zahlédl ji filmový režisér Bill Forsyth. To vedlo k její průlomové roli Susan ve filmu roku 1981 „Gregory’s Girl“. Kvůli její ráně na obličeji se objevily námitky producentů, jenže Forsyth roli odmítl přepracovat a Groganovou natáčeli většinou z profilu. Když byla natáčena zblízka, maskéři Groganové jizvu zakryli maltovým voskem.

V roce 1984 hrála Charlottu ve Forsythově „Comfort and Joy“ (Komfort a radost). V roce 1985 byla recepční v televizní verzi BBC „Blott on the Landscape“. Měla opakující se roli věčného milostného zájmu Davida Listera, Kristíny Kochanské – v sériích 1, 2 a 6 televizního pořadu Červený trpaslík. V sérii 7 byla nahrazena Chloe Annettovou. Groganová se také objevila ve „Father Ted“ [Otec Ted] (epizoda „Rock-a-Hula Ted“) jako feministická rocková zpěvačka a ve EastEnders jako milostný zájem Iana Beale, Ros Thorne (1997 – 1998).

Objevila se v komedii z roku 1998 „Jilting Joe“, v roce 2006 si zahrála šéfku kanceláře Sandru Reevesovou ve filmu „The Penalty King“ a v roce 2013 si zahrála ve skotském gangsterském filmu „Wee Man“. Objevila se také ve videu k charitativnímu singlu Petera Kaye a Matta Lucase „I’m Gonna Be (500 Miles)“, který byl natočen pro Comic Relief’s Red Nose Day v roce 2007. Hrála také Dannyho matku ve skotském sitkomu „Legit“.

Groganová se objevila v televizním seriálu „Skins“ jako Shelley, matka Mini McGuinnessové.

Hrála roli Rity v divadelní adaptaci „Educating Rita“ v Dundee Repertory Theatre v roce 1987

HUDEBNÍ KARIÉRA

Groganová rozvíjela svou pěveckou kariéru coby hlavní zpěvačka Altered Images, původně pětičlenné kapele, včetně Johnnyho McElhonea (později součástí skotské rockové kapely Texas), s nímž se seznámila během studií na vysoké. Kapela se stala čtyřčlennou odchodem dvou členů a po příchodu Stephena Lironiho, který hrál na kytaru i bicí. Kapela měla na začátku 80. let řadu hitů, například „Happy Birthday“ (Vše nejlepší), „Don’t Talk to Me About Love“ (Nemluv se mnou o lásce), „I Could Be Happy“ (Mohla bych být šťastná) a „See Those Eyes“ (Podívej na ty oči). Skupina se rozpadla po vydání jejich třetího alba, Bite (1983).

Groganová se později pokusila o sólovou kariéru, ale poté, co její singl „Love Bomb“ v roce 1987 nezískal úspěch v hitparádách, nebylo nikdy vydáno její album Trash Mad. Groganová založila Universal Love School v roce 1989 s Lironim a absolvovala několik sérií koncertů po Velké Británii. Nicméně se jednalo o krátkodobá vystoupení a nepřinesla žádné hitové singly. V roce 2000 se vokálně podílela na písni „Night Falls Like a Grand Piano“ (Stmívání na křídlech noci) pro šesté album Hyacinths and Thistles. Pro tribute album Frankieho Millera nahrála verzi „Angels with Dirty Faces“ (Andělé s umouněnými tvářemi). Skladba „Her Hooped Dream“ se objeví na albu The Ultimate Celtic. V roce 2002 vystupovala Groganová jako ‚Altered Images‘ na turné Here and Now (Tady a teď), které představilo další známé umělce 80. let. Účinkovala na podobných turné v letech 2005, 2008 a 2009. Objevila se spolu s Chesney Hawkesem, Toyah Willcoxovou a Limahl coby ‚Superskupiny 80. let‘ v sériích z roku 2011, Let’s Dance for Comic Relief.

Groganová někdy zastupuje moderátory rozhlasu pro BBC 6 Music, nejčastěji Nemone a občas Liz Kershawovou.

Clare se objevila v sérii 2 ve druhé epizodě Lounge Music Johna Shuttlewortha BBC rádia 4 dne 27. listopadu 2016.

Clare Grogan se stala inspirací pro skladbu „True“ (Pravda) Spandau Ballet

PSANÍ

Groganové první kniha vyšla v říjnu 2008 – dětský román (zaměřený na věkovou kategorii od 7 a více let), nazvaný Tallulah and the Teenstars, pojednává příběh o dívce, která vytváří popovou kapelu

OSOBNÍ ŽIVOT

Groganová se vdala za kolegu Stephena Lironiho v Glasgow v roce 1994. Pár žil v Haringey a v roce 2005 si adoptoval dceru

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.